Odgovor MGSI na dopis o zahtevu inspekcije plovidbe 22.01.2018

Na našu žalbu na odluku inspektora o dodatnim ovlašćenjim za vršenje poslova na brodovima unutrašnje plovidbe koju smo uputili ministarstvu 31.01.2018. dobili smo odgovor i tumačenje koje u originalu možete pročitati u prilogu.

Zvaničan stav ministarstva je da sva viša zvanja moraju sa sobom imati i ovlaštenja nižih zvanja ako obavljaju te poslove na brodu. To znači da Zapovednik vrste A mora sa sobom da nosi ovlaštenje mornara ako obavlja taj posao  na brodu. Ovlaštenje može da se dobije na vlastiti zahtev u nadležnoj kapetaniji uz nadoknadu za izradu.

Mi kao predstavnici Udruženja profesionalnih lađara smatramo da je ovakva praksa nepravilna, da nije u skladu sa tradicijom i sa praksom kako u Srbiji tako ni u jednoj zemlji Dunavske, Rajnske i Savske komisije. Smatramo i apelujemo na Ministarstvo da pravilnik prilagodi realnoj situaciji na terenu, praksi i pre svega zdravom razumu. Ovu novinu u Srpskom brodarstvu smatramo nazadnom pošto je logično i smisleno da je osoba koja je došla do recimo zvanja Zapovednika A prošla sva zvanja od mornara do kapetana i da samim tim ne mora dokazivati da je osposobljen za nešto što se podrazumeva i što je sastavni deo napredovanja u službi.

Postavlja se pitanje da li je po ovom sistemu neophodno da službenici u kapetaniji sa sobom nose diplomu osnovne škole ako planiraju da sebi skuvaju kafu ili operu toalet, pošto je po specifikaciji tog radnog mesta neophodna ta stručna sprema?

Upravni odbor Udruženja profesionalnih lađara Srbije

Dopis u pdf formatu